برای خرید دستگاه چاپ فلکسی و بنر به چه نکاتی توجه کنیم؟

0

در ابتدا باید بگوییم این اطلاعات صرفاً نظر شخصی ماست و ما در آژانس تبلیغاتی بانی قصد هیچگونه دفاع یا تکذیبی برای دستگاه یا فروشنده خاصی را نداریم.

اگر میخواهید دستگاه چاپ فلکسی و بنر یا به عبارت کلی دستگاه out door خریداری کنید که بتوانید چیزهایی مثل استیکر ، مش ، چرم و چیزهایی مانند این را چاپ کنید بهتر است به چند چیز توجه داشته باشید ؛ اصولاً برای خریداری دستگاههای چاپ فلکسی و بنر بایستی به چند چیز توجه نمود که در ادامه برای هر کدام از آنها توضیحات کلی ارائه شده که میتوانید با مطالعه آن اطلاعات جامعی را به دست آورید .

ریپ دستگاه : ریپ نقش مهمی را در خروجی نهایی کار ایفا میکند ، هر قدر ریپ دستگاه شما قویتر باشد کارتان بهتر چاپ میشود ، منظور از ریپ قویتر ریپی است که گزینه های بیشتری برای انواع چاپ داشته باشد و پروفایلهای زیادی در خود داشته باشد، این پروفایلها معمولا توسط کمپانی سازنده ریپ و تولید کنندگان دستگاه درست میشوند و در مواردی هم توسط فروشندگان دستگاه درست میشود .در هر حال در نظر داشته باشید جوهرهایی را استفاده کنید که با آن پروفایل ست شده باشند و به این نکته توجه داشته باشید که اگر قصد دارید از جوهر دیگری به جای جوهری که کارخانه فروشنده دستگاه یا فروشنده دستگاه توصیه کرده استفاده کنید حتماً بایستی پروفایل مخصوص آن جوهر را نیز درست کنید.

هد : هد دستگاه مهمترین بخش دستگاه است و نهایتاً شما خروجی کارتان را از آن میگیرید ، هر هد بسته به نوع کارکردش مزایا و معایبی دارد که تا حد امکان در مورد آنها بحث خواهیم کرد .

تمامی هدها دارای نازلهای بسیار ریزی میباشند که جوهر از آنها خارج میشود این نازلها را نسبت به میزان کوچک یا درشت  بودنشان به انواع 80 ، 42 ، 20 ، 14 و 3/5 پیکولیتر تقسیم میکنند ، اعداد کمتر نشان دهنده ریزتر بودن نازلهای هد است ، هد 3/5 پیکولیتر کار شما را در حد پرینترهای خانگی چاپ میکند و هدهای با نازل درشت تر برای کارهایی که از فاصله دورتر دیده میشوند مناسب هستند ، در کنار این مسائل تعداد بالای نازلها به سرعت چاپ شما کمک میکند ، تعداد نازلها در هر هد معمولاً با اعداد 128 ، 256 ، 512 و 1024 مشخص میشوند ، هر قدر تعداد نازلها بیشتر باشد سرعت چاپ شما بیشتر خواهد شد به این معنی که زمانی که شما از هد 1024 استفاده میکنید پهنای چاپ شما مثلاً در pass 3 معادل 2/5 سانتیمتر و در هد 128 با همان pass معادل 0/5 سانتیمتر خواهد بود ، در زیر برای هر کدام از هدها توضیح مختصری داده شده که میتوانید آنها را نیز مطالعه فرمایید:

هد زار : هد زار یکی از اولین هدهایی است که وارد بازار ایران شد ، چندین سال است که کار میکند و همچنان نیز مورد توجه خریداران است از معایب آن میتوان به این مسئله اشاره نمود که معمولاً کار راتیره چاپ میکند ولی برای چاپ فلکسی مناسب است قیمت مناسبی دارد و برای کارهای تیراژ بالا مناسب است .

هد اسپکترا بعد از هد زار وارد ایران شد و مورد استقبال نیز قرار گرفت ، از مزایای این هد میتوان به طول عمر زیاد و واقعی تر بودن رنگها اشاره کرد ضمن اینکه کارتان تیره چاپ نمیشود از معایب آن میتوان به این مسئله اشاره نمود که تکنولوژی آن نسبت به هدهای کونیکا ، اپسون و سیکو قدیمی تر است .

هد کونیکا : همان طور که اشاره شد هد کونیکا از هد زار و اسپکترا جدیدتر است ، این نوع هد ؛ رنگها را واقعی تر چاپ میکند ، تکنولوژی جدیدی دارد و طول عمر نسبتا ًخوبی دارد ( حداقل 3 سال )، نازل گرفتگی کمتری دارد و کسانی که از آن استفاده کرده اند کاملاً راضی بوده اند.

هد اپسون : هد اپسون در زمینه لارج فرمت کاملاً جدید است ، روی دستگاهها با عرض کم نصب شده و کیفیت چاپ بسیار بالایی دارد ، رنگها زنده تر چاپ میشوند ، تکنولوژی کاملاً جدیدی دارد و ظاهراً طول عمر کمتری دارد البته این مسئله هنوز به طور یقین ثابت نشده و برای یافتن جواب این سئوال باید تا دو سال دیگر صبر کنیم .

هد سیکو : هد نسبتاً جدیدی است و ما هنوز آنرا استفاده نکرده ایم و اطلاعات زیادی در مورد آن نداریم ولی تا جایی که از همکاران اطلاعات گرفته ایم از آن راضی بوده اند و آن را به هد کونیکا تشبیه میکنند

بدنه دستگاه : که شاسی دستگاه و محل قرار گیری جوهر و کامپیوتر و سایر چیزها را شامل میشود برای کیفیت چاپ تاثیر زیادی ندارد و فقط برای تکان های دستگاه ناشی از حرکت هد دستگاه موثر است ، همچنین زیبایی ظاهری دستگاه را نیز شامل میشود . در مورد شاسی دستگاه باید گفت : هر قدر شاسی دستگاه سنگینتر باشد ثبات بالاتری در هنگام چاپ خواهید داشت ، معمولاً دستگاههای بالای 700 کیلوگرم  را شاسی سنگین می نامند ، البته این بدان معنی  نیست که دستگاههای شاسی سبک از ثبات کمتری برخوردار هستند و توانایی چاپ بالایی را ندارند ، فکر میکنم نوع انتخاب شاسی دستگاه دقیقاً به نیاز شما بستگی دارد و تا حدی سلیقه ای است و نمیتوان قائده خاصی را برای آن تعریف کرد.

و در نهایت گارانتی دستگاه : گارانتی دستگاه بسیار مهم است ، تا جایی که میتوان گفت مهمتر از خود دستگاه است !؟! چرا که اگر دستگاهی خریداری نمایید که پشتیبانی قوی نداشته باشد عملاً نمیتوانید با آن کار کنید زیرا با کوچکترین مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری ، دستگاه شما قادر به چاپ نخواهد بود و شما نیاز به پشتیبانی خواهید داشت ، خواه این پشتیبانی تلفنی باشد یا حضوری . دستگاه را از شرکتهای معتبر خریداری کنید ارزان بودن دستگاه را خیلی ملاک کارتان قرار ندهید بلکه فروشنده دستگاه را ارزیابی کنید و با تحقیق زیاد ببینید که کدامیک خدمات بهتری ارائه میدهند ، این مسئله البته برای شهرستانها بسیار پیچیده تر است چرا که اکثر فروشندگان دستگاهها هنگام فروش دستگاه از خدمات عالی سخن میگویند ولی در عمل هیچ تعهدی نسبت به خدمات پس از فروش مخصوصا ًدر شهرستانها ندارند، این موضوع را کاملاً جدی بگیرید و بر روی آن تاکید فراوانی داشته باشید . در این جا به خاطر اینکه سوء برداشتی مبنی بر اینکه ما از فروشنده خاصی حمایت میکنیم به وجود نیاید ، نمیتوانیم اسم شرکت خاصی را برای پشتیبانی خوب معرفی کنیم ولی مطمئن باشید که با صرف اندکی وقت و تحقیق از همکاران چاپی به راحتی میتوانید یک فروشنده معتبر را پیدا کنید.